Login Pop-up

Cart empty
košík je prázdný
středa 12 červen 2024

Pražské Jezulátko žehná v kapli rodiny Drasche-Wartinberg

V roce 2012 jsem byla pověřena vytvořením Pražského Jezulátka pro soukromou kapli rodiny Drasche - Wartinberg v Rakousku.

Původ sošky Jezulátka není zcela znám, jeho stáří je odhadováno na cca 100 let. Soška je vyrobena z vosku, je polychromovaná, dutá, do soklu je vsazena dřevěná plinta.

Soška byla poškozena a nejprve ji bylo nutné restaurovat. Především hluboké praskliny na krku, doplnit chybějící palec levé ruky a ukazováček pravé ruky, zcelit praskliny v soklové části včetně obnovení polychromie.

Další etapou bylo zhotovení oděvu. Oděv Pražského Jezulátka bylo třeba zhotovit dle liturgických zvyklostí. Ten se skládá především ze zdobené košilky a pláštíku. Nedílnou součástí je i navenek skrytá spodní košilka – říza či alba. Tato prostá košilka v bílé barvě tvoří první vrstvu oděvu. Nejprve jsem ušila suknici z bílého plátna zdobená krajkou. Následně jsem ušila přes řízu vrchní oděv - košilku z pravého hedvábí a brokátu, zdobený výšivkou beránka. Vrchní pláštík jsem ušila z brokátu a polyesteru. Výšivku zhotovila paní Simona Kozová.

V závěrečné etapě jsem pak doplnila atributy Korunky a sféry. Korunka a sféra byly zhotoveny podle návrhu Niny Jindřichové. Kovová část koruny je zhotovena z leštěné mosazi a zhotovili ji umělečtí pasíři pan Křivánek a pan Fisher z Uhříněvsi. Korunu jsem pak následně vyplnila sametem a vyzdobila říčními perlami a českými granáty.

Sféru zhotovil Jakub Jindřich, je vysoustružena z lipového dřeva a je zlacena 21 karátovým plátkovým zlatem. Pozlacení provedla akad. malířka Markéta Pavlíková.

Štukatérství
Trnová 25, Mníšek pod Brdy 252 10
Czech Republik

Tel., fax: 00420 257 730 240
Mobil: 00420 605 590 848

Map
LIKE / PLUS
Scroll to top